Управлінські рішення спрямовуються на розвязання проблемних ситуацій. Під проблемною ситуацією розуміється розбіжність між фактичним і бажаним станами системи, яку можна усунути різними шляхами.
Проблема
Проблема (рос. проблема, англ. problem, нім. Problem n) — складне теоретичне або практичне питання, що потребує розв’язання, вивчення, дослідження. Або: ситуація, яка має наявний і бажаний стани. Кожен з цих станів містить набір об'єктів, властивостей та зв'язків, об'єднаних у процес. Проблеми поділяють на кількісні, якісні, слабо-структуровані та мішані. Проблемна (предметна) сфера (problem environment) — усі сутності, що є об'єктом інтересу, які були, є або можуть бути.
ПРОБЛЕМА (від грец. problema - завдання, перешкода, складність) - складне питання або комплекс споріднених питань, які по-требувають вирішення і мають важливе практичне або теоретичне значення, але цьому перешкоджає відсутність загальноприйнятих методів. У науці П. - суперечлива ситуація, яка виступає у вигляді протилежних позицій у поясненнях явищ, об'єктів, процесів, що потребує адекватної теорії для її розв'язання. П. в державному управлінні - невідповідність реального і бажаного стану керованого об'єкта, яка спонукає суб'єкт управління до рішучих дій, спрямованих на її усунення. Наприклад, до П., на розв'язання яких спрямована адміністративна реформа в Україні, належать:
низька ефективність організації виконавчої влади як на центральному, так і на місцевому рівні управління;
формування сучасної системи місцевого самоврядування;
труднощі запровадження нової ідеології функціонування виконавчої влади і місцевого самоврядування як діяльності щодо забезпечення реалізації прав і свобод громадян, надання державних та громадських послуг;
організація на нових засадах державної служби в органах місцевого самоврядування;
створення сучасної системи підготовки та перепідготовки управлінських кадрів.