Чт, 29.10.2020, 16:05
Вітаю Вас Гость | RSS

Зерна: наука, освіта, культура

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Про освіту » Освіта в Україні та зарубіжний досвід » Радянська і сучасна система освіти (Думки в голос про освіту)
Радянська і сучасна система освіти
ВастерДата: Сб, 24.04.2010, 22:26 | Повідомлення # 1
Лейтенант
Група: Модератори
Повідомлень: 6
Репутація: 1
Статус: Offline
Із інтерв'ю з кандидатом педагогічних наук, ректором Інституту психоаналізу Зіскіним Костянтином Євгеновичем (переклад з російської).

Ведуться суперечки про те, наскільки хороша існуюча система середнього російського освіти. Багато хто вважає, що радянська система була краще, якісніше. Яка Ваша думка з цього приводу? Чи є взагалі відмінності російської і радянської системи освіти?

Скажу відразу і виразно: те, що радянська система освіти була хорошою, - це абсолютний міф.
Звідки виник міф про якісне радянську освіту? Ви знаєте, рідкісний випадок, дата виникнення міфу відома - 19 жовтня 1957 р. В цей день в Радянському Союзі був запущений штучний супутник. Коли наші запустили супутник, зарубіжні платники податків прийшли до своїм закордонним владі і сказали: «Що ж це таке відбувається? Супутники запускаються, скоро почнуть на нас бомби скидати! »А владі ніби як і сказати нічого, і відповіли дуже просто:« У Радянському Союзі дуже гарна система освіти ». Наші про це (що у нас хороша система освіти) поки що не знали. І раптом на початку 60-х всі поїхали в Радянський Союз вчитися, обмінюватися досвідом і т.п. Американці майже під кальку списують наші програми в середній школі з природничих наук. І тут наші зрозуміли: Ялинки-палиці, виявляється ми найкращі, вони щосили наші програми переймають. І народився той міф, про який ми з вами говоримо. Ось така от, звичайно, сильно спрощена історія.

Дійсно, якщо взяти навчальний план радянської школи, наприклад, 70-х років, то там буде дуже велика кількість годин, відведений на природничо-наукові дисципліни. При цьому, наскільки ви пам'ятаєте, російська мова в старших класах взагалі не викладався, вважалося, що всі правила учні вивчав до 9-го класу, а крім правил, там все одно нічого немає. Ми бачимо явний перекіс у бік точних наук, а з гуманітарною сферою - просто біда. І ми з вами розуміємо, що рідкісна людина, що отримав радянську освіту, знайомий з філософією, історією, світовою літературою. Але ж саме гуманітарна сфера транслює культурні цінності. А в навчальному плані для цього місця немає! Але що важливо: у радянський час були інші позашкільні способи передачі цінностей: комсомол, піонерська організація, система гуртків та секцій і т.п. І ось цю паралельну школі активність у жодному разі не можна викидати з радянської системи освіти. Це був єдиний комплекс. І в цій системі було і погане і хороше.

При цьому, що цікаво, краще в радянській системі освіти виникало в тому випадку, коли люди намагалися вийти за рамки прийнятого.

При цьому, скасувавши обов'язкові програми як пережиток минулого, влада ввела стандарти середньої освіти, які за час їх ходіння по бюрократичних інстанціях розширилися настільки, що виявилися на порядок жорсткіше, ніж у радянські часи. У такій заорганізованності як зараз школа не була навіть у страшні сталінські часи. Так, тоді було зовсім не можна щось говорити, але було можливо встигати щось робити.

З точки зору якості освіти і в Москві-то по пальцем перерахувати ті школи, де ви знайдете дійсно якісну освіту. Розумієте, коли мені кажуть, що вчителям мало платять, то я вважаю, що вчителям ще багато платять, а деякі з них ще повинні самі доплачувати, що їх допускають до дітей.

Є речі, які в гроші не переводяться. Знову ж таки не треба ілюзій: ніяких талантів, ніякої творчості, ніякої емоційної включеності ми грошима не виміряємо, не сплатимо і не збільшимо. Вчитель розуміє, що він не ненависний глитай, а людина, що несе світ іншому поколінню. Для деяких, наприклад для мене, це важливіше і приємніше, ніж мучитися від аристократичної нудьги або отримувати задоволення від постійного ризику бізнесу, а потім не знати, де відпочити: на яхті або в Куршавелі, хоча вже й те й інше набридло.

У мене є, вже прошу вибачення, глибоке переконання, що все, що відбувається з дитиною хорошого після школи, трапляється всупереч школі, а не завдяки їй. Наша система освіти налаштована саме на фільтр - прибрати всіх, хто відрізняється, причесати всіх під одну гребінку. Якщо комусь вдалося прорватися, це удача. Система освіти - це таке випробування, розтягнутий процес ініціалізації.

 
Форум » Про освіту » Освіта в Україні та зарубіжний досвід » Радянська і сучасна система освіти (Думки в голос про освіту)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Усі права захищені. Copyright Сайт "Зерна" © 2020
Безкоштовний хостинг uCoz