Нд, 27.05.2018, 07:03
Вітаю Вас Гость | RSS

Зерна: наука, освіта, культура

Меню сайту

Каталог статей

Головна » Статті » Держава » Державне управління

Проблеми використання програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом в державних установах
Відкрите програмне забезпечення (Open-source software) — програмне забезпечення з відкритим (вихідним) програмним кодом, що забезпечує найкращі умови для вивчення такого програмного забезпечення та подальшого внесення до нього змін, удосконалень тощо.
Досить часто це поняття вважають тотожним вільному ПЗ, що не є абсолютно правильним. Найістотніша відмінність полягає в тому, що ліцензії на вільне ПЗ передбачають, що усі подальші модифіковані версії такого ПЗ теж повинні розповсюджуватись як вільні (тому часто говорять, що ліцензія на вільне ПЗ є «інфікуючою»), в той час як більшість ліцензій на ПЗ з відкритими кодами надають повну свободу авторам модифікованих версій. В результаті вільне ПЗ завжди є програмним забезпеченням з відкритими вихідними кодами, але зворотнє є правильним далеко не завжди.
Досить часто ВПЗ (вільне програмне забезпечення) асоціюється з Лінуксом (Linux), оскільки більшість програм для цієї операційної системи розповсюджується вільно, найчастіше за ліцензією ГНУ (GNU). Варто зазначити, що й під інші операційні системи — Віндовз (Windows), МакОС (Mac OS) та інші — також є дуже багато вільного ПЗ.
Cучасний стан справ в Україні навколо використання ПЗ та політики уряду пов'язаної з використанням ПЗ в державних установах є досить неоднозначним. Загально прийнятою практикою в Україні є прийняття контролюючими органами звітності у закритих форматах, що належать закордонній корпорації Microsoft Corporation, або у форматах ПЗ яке працює виключно в операційних системах цієї компанії. Це має досить сумні наслідки:
1. робота державних структур стає непрозорою;
2. іде відтік українського капіталу назовні для закупівлі та адаптації програмного забезпечення;
3. держава витрачає гроші платників податків на створення робочих місць для закордонних компаній;
4. створюються нескінченні можливості для корупції та зловживань з боку урядовців які розподілять державні кошти.
І це в той час, коли існують українізовані примірники ПЗ. Українськими фахівцями створено такі програмні пакети, як операційні системи Black Cat Linux, MyLinux ("сертифікована" СБУ) та Blin Linux, електронна бухгалтерія iceB. На цей час українізовано такі програмні комплекси, як офісний пакет OpenOffice.org, віконний менеджер KDE з вбудованим пакетом прикладного ПЗ, графічний пакет GIMP. Інші проекти знаходяться у дуже скрутному становищі через брак фінансування. Дуже дивно те, що держава жодного разу не оголосила тендер на постачання ПЗ до державних установ та державних навчальних закладів. Одразу були прийняті рішення про закупівлю ПЗ виробництва Microsoft Corporation. Фактично, ПЗ виробництва Microsoft Corporation вже є державним стандартом, тільки воно вивчається в школах та неспеціалізованих навчальних закладах. Microsoft Corporation вже є майже повним монополістом з постачання операційних систем та офісних пакетів на українському ринку ПЗ. Досить дивно чути від попереднього та тим більше чинного міністрів Освіти та Науки слова, про домовляння з Microsoft Corporation про закупівлю ПЗ та його українізацію. Взагалі, використання державними установами ПЗ яке не перекладено на державну мову – це неповага до самих себе та до своєї мови. Це викликає підозри у зацікавленості урядовців, що приймають такі рішення. І це в той час, коли існують не гірші за якістю примірники ПЗ, перекладені на українську мову. Не менш цікаво те, що Організація Об'єднаних Націй, членом-засновником якої є Україна, рекомендує до використання ПЗ саме з відкритим вихідним кодом. У Об'єднаній Європі також активно відмовляються від ПЗ Microsoft Corporation на користь ВПЗ. Наприклад: у Франції прийнято рішення про використання для документообігу офісного пакету OpenOffice.org; в Чехії прийнято рішення про переведення поштового відомства на операційну систему SuSE Linux; міська влада Мюнхена прийняла рішення про перехід на SuSE Linux. Ці переходи стали наслідком низької захищеності ПЗ Microsoft Corporation.
Найбільш дивним є використання ПЗ від Microsoft Corporation у силових відомствах, незважаючи на відомі проблеми з захистом інформації у цього ПЗ, що взагалі становить загрозу національній безпеці України. Навіть в Україні вже є досвід застосування ВПЗ в державних установах - це використання Міністерством Юстиції операційної системи MyLinux.
Україна є країною з високим рівнем розвитку науки та техніки. Але в той самий час держава витрачає гроші на продукцію іноземних компаній, замість стимулювання розвитку власної продукції, підтримки вітчизняного виробника та підготовки власних фахівців. Саме через брак підтримки вітчизняного виробника українські навчальні заклади готують фахівців переважно для закордонних комерційних структур. У разі використання в Україні ВПЗ, буде створено велику кількість робочих місць для фахівців з інформаційних технологій, які вимушені шукати роботу за кордоном. Спочатку це буде викликано необхідністю портування існуючого ПЗ під нову платформу. Потім виникне необхідність супроводу цього ПЗ в сучасному вигляді. Окрім того, ВПЗ має меншу початкову вартість, та зовсім не має рентної вартості. Воно має набагато меншу потребу у обслуговуванні. Єдине чим воно дорожче (як принаймні кажуть його противники) - це підготовка персоналу для роботи з ним, але тут варто також враховувати те, що зараз ніде не навчають користуватися саме цим ПЗ. Зараз лише готують фахівців з обслуговування. Навчання користувачів для роботи з новим ПЗ буде не дорожчим та займе не більше часу ніж навчання користувачів MS Windows. Навчання викладачів та створення навчальних програм займе не більше ніж 6 місяців. Освоєння нового програмного середовища існуючими кадрами може зайняти, залежно від типу роботи, від однієї-двох годин до місяця. Найголовнішим є те, що витрачені гроші залишаться в державі замість того щоб відтекти на рахунки закордонних організацій. Підтвердженням економії від використання ПЗ з відкритим кодом є рішення уряду Південної Кореї, за підрахунками, переведення на вільне ПЗ 20% робочих місць та 30% серверів в державних установах дозволить заощаджувати близько 300 млн. доларів США щороку.

Джерело: http://Internet
Категорія: Державне управління | Додав: Helga (07.05.2012)
Переглядів: 781 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Міні-чат
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Зареєстрованих: 0

Усі права захищені. Copyright Сайт "Зерна" © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz